11 نکته و ترفند SEO برای بهبود فهرست بندی

طراحی سایت در مشهد

تا زمانی که پیوندی به پست های جدید وبلاگ خود دارید، وب سایت شما باید به سادگی در فهرست گوگل نمایش داده شود و رتبه بندی را شروع کند.

بعد از مدتی متوجه می شوید که سایت شما شروع به از دست دادن رتبه بندی کلمات کلیدی می کند و هیچ کدام از پست های جدید شما حتی برای 100 کلمه کلیدی مورد نظر شما قرار نمی گیرند.

این به سادگی می تواند نتیجه ساختار فنی سایت شما، محتوای بی ارزش و یا تغییرات الگوریتم جدید باشد، اما همچنین می تواند یک خطای crawl بسیار مشکل ساز باشد.

با صدها میلیارد صفحه وب در فهرست گوگل، شما باید crawl خود را برای حفظ رقابت بهینه سازی کنید.

در اینجا 11 راهنمایی و ترفند برای کمک به بهینه سازی سرعت خزیدن وب سایت و کمک به صفحات وب برای بالاتر قرار گرفتن در جستجو بررسی می کنیم.

1. ردیابی وضعیت crawl با کنسول جستجوی گوگل

خطاهای وضعیت خزنده شما ممکن است نشان دهنده یک مسئله عمیق تر در سایت شما باشد.

بررسی وضعیت خزنده شما هر 30 تا 60 روزه برای شناسایی خطاهای احتمالی که بر عملکرد بازاریابی کلی سایت شما تاثیر می گذارد مهم است. این به معنای واقعی کلمه اولین قدم در سئو است. بدون آن، تمام تلاش های دیگر بیهوده است.

درست در نوار کناری، شما می توانید وضعیت خزیدن خود را در زیر برگه فهرست بررسی کنید.

اگر می خواهید دسترسی به یک صفحه وب خاص را حذف کنید، می توانید مستقیما به Search Console بگویید. مثلا وقتی یک صفحه به طور موقت هدایت شود یا دارای یک خطای 404 باشد.

استفاده از پارامتر 410 به طور دائم یک صفحه را از فهرست حذف می کند، بنابراین در استفاده از گزینه هسته ای مراقب باشید.

خطاهای خزنده و راه حل های معمول

اگر وبسایت شما یک خطای خزنده را تجربه کند، ممکن است به یک راه حل ساده نیاز داشته باشد یا نشان دهنده مشکل فنی بسیار بزرگتر در سایت شما باشد. شایع ترین خطاهای خزنده که می بینم عبارتند از:

     خطاهای DNS
     خطاهای سرور
     خطاهای Robots.txt
     خطاهای 404

برای تشخیص بعضی از این خطاها، می توانید از Fetch در ابزار گوگل استفاده کنید تا ببینید که چگونه گوگل به طور موثر سایت شما را نمایش می دهد.

عدم دسترسی به صفحات می تواند نشان دهنده یک خطای عمیق تر DNS باشد که باید توسط ارائه دهنده DNS شما حل شود.

حل یک خطای سرور نیاز به تشخیص یک خطای خاص دارد که می تواند در این راهنما اشاره شود. رایج ترین اشتباهات عبارتند از:

  • Timeout
  • Connection refused
  • Connect failed
  • Connect timeout
  • No response

اغلب اوقات، خطای سرور معمولا موقت است، اگر چه یک مشکل مداوم می تواند مستلزم برقراری ارتباط با ارائه دهنده خدمات میزبانی شما باشد.

از سوی دیگر، خطاهای Robots.txt ممکن است برای سایت شما مشکل ساز باشد. اگر فایل robots.txt شما یک خطای 200 یا 404 را بازگرداند، به این معنی است که موتورهای جستجو با بازیابی این فایل مشکل دارند.

شما می توانید نقشه سایت robots.txt را ارسال کنید یا از این پروتکل اجتناب کنید، به طور دستی صفحات noindex را که ممکن است برای خزیدن شما مشکل ساز باشد انتخاب کنید.

حل این خطاها به سرعت اطمینان حاصل می کند که تمام صفحات مورد نظر شما crawled شده و نمایه می شوند.

2. ایجاد صفحات وب mobile friendly

با ورود ایندکس تلفن همراه، ما همچنین باید صفحه های وب سایت را برای نمایش کپی های موبایل فرندلی در شاخص تلفن همراه بهینه سازی کنیم.

خبر خوب این است که نسخه کپی دسکتاپ در صورتی که نسخه موبایل فرندلی از آن وجود نداشته باشد، نمایه می شود و در زیر فهرست تلفن همراه نمایش داده می شود. خبر بد است که ممکن است در نتیجه رتبه بندی شما تاثیر گذار باشد.

بسیاری از اصلاحات فنی وجود دارد که فورا وب سایت شما را موبایل فرندلی می کند از جمله:

     پیاده سازی طراحی وب سایت ریسپانسیو
     قرار دادن meta tag در محتوا.
     فشرده سازی منابع در صفحه (CSS و JS).
     برچسب زدن صفحات با حافظه AMP.
     بهینه سازی و فشرده سازی تصاویر برای بار گذاری سریع تر.
     کاهش اندازه عناصر UI در صفحه.

اطمینان حاصل کنید که وب سایتتان را بر روی یک پلت فرم تلفن همراه تست کنید و آن را از طریق Google Pagespeed Insights اجرا کنید. سرعت لود صفحه یک عامل مهم رتبه بندی است و بر سرعت موتور جستجو که سایت شما را  crawl می کند، تاثیر می گذارد.

3. به طور منظم مطالب را به روز کنید

اگر شما محتوای جدیدی را به صورت منظم ایجاد کنید موتورهای جستجو به طور مرتب سایت شما را crawl می کنند . این خصوصا برای ناشرانی که نیازمند محتوای جدید هستند که به طور منظم منتشر شده و نمایه شود، مفید است.

تولید محتوا به طور منظم سیگنال هایی را برای موتورهای جستجو نشان می دهد که سایت شما دائما بهبود یافته و محتوای جدیدی را منتشر می کند و بنابراین باید بیشترین بازدید را برای رسیدن به مخاطبان مورد نظر خود انجام دهد.

4. نقشه سایت را برای هر موتور جستجو ارسال کنید

یکی از بهترین راهنمایی ها برای فهرست بندی تا امروز، ارسال نقشه سایت به Google Search Console و Bing Webmaster Tools است.

شما می توانید یک نسخه XML با استفاده از یک sitemap generator ایجاد کنید یا به صورت دستی آن را در کنسول Google Search  ، با تگ کردن نسخه کانونی هر صفحه ای که حاوی محتوای تکراری است، ایجاد کنید.

5. بهینه سازی طرح ارتباطات

ایجاد یک معماری اطلاعات سازگار برای حصول اطمینان از این که وب سایت شما نه تنها به درستی نمایه شده است، بلکه به درستی سازماندهی می شود، ضروری است.

ایجاد دسته های اصلی خدمات که در آن صفحات مربوط به وب سایت ها قرار دارند می توانند به موتورهای جستجو کمک نمایند تا محتویات صفحه وب را تحت دسته های خاص فهرست نمایند.

6. لینک عمیق به صفحات جدا شده

اگر یک صفحه وب در سایت یا یک زیر دامنه به صورت جداگانه ایجاد شده یا یک خطا در کراول وجود داشته باشد، شما می توانید آن را با گرفتن لینک از یک دامنه خارجی دریافت کنید. این یک استراتژی بسیار مفید برای ترویج محتوا در وب سایت شماست و سریعتر آن را نشان می دهد.

7. فشرده سازی منابع و افزایش سرعت بارگذاری

مجبور کردن موتورهای جستجو به کراول تصاویر بزرگ و غیرمتعارف، صرفه جویی در بودجه خزیدن را از کار می اندازد و از ایندکس شدن سایت شما جلوگیری می کند.

موتورهای جستجو همچنین  از کراول عناصر بک اند وب سایت شما خسته می شوند. به عنوان مثال، گوگل از لحاظ تاریخی با کراول جاوا اسکریپت مشکل دارد.

حتی منابع خاص مانند فلش و CSS نیز می توانند بر روی دستگاه های تلفن همراه ضعیف عمل کنند و بودجه خزنده شما را خراب می کنند. به یک معنا، این یک سناریو بازنده برای عناصری که بر روی صفحه نمایش در نظر گرفته شده اند از نظر سرعت صفحه و بودجه خزیدن است.

اطمینان حاصل کنید که صفحه وب را برای سرعت بخشیدن به بارگذاری، به ویژه در تلفن همراه، با حذف منابع در صفحه، از قبیل CSS، بهینه سازی کنید. شما همچنین می توانید منابع را برای کمک به کراول سایت خود فشرده سازی کنید.

8. رفع صفحات با برچسب های Noindex

در طول توسعه وب سایت ممکن است پیاده سازی یک تگ noindex در صفحه هایی که تکرار می شوند یا برای کاربرانی که اقدام خاصی را انجام می دهند، مفید باشد.

صرفنظر از این، شما می توانید صفحات وب را با تگ های noindex شناسایی کنید که از استفاده از ابزار آنلاین رایگان مانند Screaming Frog جلوگیری می کنند.

پلاگین Yoast برای وردپرس به شما این امکان را می دهد که به راحتی یک صفحه را به noindex تغییر دهید. شما همچنین می توانید این را به صورت دستی در قسمت بک اند سایت خود انجام دهید.

9. نرخ خزیدن را سفارشی کنید

در نسخه قدیمی کنسول جستجوی گوگل، در صورتی که عنکبوتهای Google بر روی سایت شما تأثیر منفی داشته باشند، می توانید سرعت خزیدن خود را آهسته یا سفارشی کنید.

این نیز برای تغییرات لازم زمان قابل توجهی به شما می دهد.

10. حذف محتوای تکراری

داشتن مقدار زیادی محتوای تکراری می تواند سرعت کراول را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

شما می توانید این مشکلات را با مسدود کردن این صفحات از فهرست بندی حذف کنید.

11. صفحاتی را که نمی خواهید کراول شوند را مسدود کنید

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که بخواهید موتورهای جستجو را از کراول یک صفحه خاص منع کنید. شما می توانید این را با روش های زیر انجام دهید:

     قرار دادن یک برچسب noindex.
     قرار دادن URL در فایل robots.txt.
     حذف صفحه به طور کامل

این همچنین می تواند کراول صفحات را به طور موثر تر انجام دهد.

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: