ریدایرکت 301 در مقابل 302 و سئو

طراحی سایت در مشهد

ریدایرکت 301 در مقابل 302. کدام یک را مورد استفاده قرار دهیم؟

حتی در سال 2019، برای صاحبان وب سایت روشن نیست که کدام نوع هدایت برای سئو مطلوب است.

در ساده ترین حالت، "ریدایرکت یک راه برای فرستادن کاربران و موتورهای جستجو به URL متفاوتی از آدرس درخواست شده است."

ممکن است بخواهید یک صفحه را به دلایل مختلف ریدایرکت یا هدایت کنید، از جمله:

 

  • نشانی اینترنتی از بین رفته است
  • شما یک وب سایت یا صفحه جدید دارید
  • شما در حال تغییر یک صفحه وب هستید و میخواهید کاربران تا زمانی که در حال تغییر هستید به یک صفحه دیگر هدایت شوند.

 

هدف ریدایرکت در انتخاب نوع هدایت قطعا تاثیرگذار است. مهم این است که تفاوت بین این دو را بدانید زیرا انتخاب گزینه اشتباه می تواند بر روی SEO طراحی سایت شما تأثیر بگذارد.

انتخاب نوع صحیح، تضمین می کند رتبه بندی فعلی خود را حفظ کنید و همچنان به حفظ اعتبار مثبتی که برای نام تجاری خود ساخته اید، از طریق لینک ها و ایجاد محتوا ادامه دهید.

بنابراین سوال این است: کدام نوع ریدایرکت برای سئو بهتر است؟

 

ریدایرکت 301 چیست؟

ریدایرکت 301  پیامی را برای موتورهای جستجو ارسال می کند که یک وب سایت یا صفحه به طور دائم منتقل شده است.

دائمی به معنای حدود یک سال یا بیشتر است. بعد از یک سال، بررسی کنید که آیا هنوز به سایت شما هدایت می شود یا خیر.

اگر وجود داشت ، بررسی کنید که از کجا آمده اند و سعی کنید منبع آن را قبل از لغو هدایت، رفع کنید.

 

چه زمانی باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید؟

بسیاری از افراد از این نوع ریدایرکت در هنگام خرید دامنه هایی که میخواهند به دامنه اصلی فرستاده شود از این نوع ریدایرکت استفاده می کنند.

همچنین برای تعیین اینکه کدام دامنه سایت پیش فرض شما است: "www.mashhadwebsite.com" یا فقط "mashhadwebsite.com" مفید است که از 301 استفاده کنید.

مردم هنگام نوشتن یا تایپ کردن نام وب سایت ها تمایل دارند از "www" فاکتور بگیرند، بنابراین تغییر مسیر دائمی تضمین می کند، حتی اگر آنها فراموش کنند که "www" را تایپ کنند به سایت متصل شوند.

همچنین استفاده از ریدایرکت 301 زمانی که دو وب سایت را با یکدیگر ادغام می کنید یا به هر دلیلی URL های قدیمی داشته باشید مناسب است.

 

ریدایرکت 302 چیست؟

ریدایرکت 302 به موتورهای جستجو می گوید که یک وب سایت یا صفحه به طور موقت منتقل شده است.

چه موقع باید از ریدایرکت 302 استفاده کنید؟

از این نوع تغییر مسیر وقتی که می خواهید کاربران را به یک سایت یا صفحه جدید برای مدت کوتاهی منتقل کنید،استفاده کنید. مانند زمانی که درحال طراحی و به روز رسانی وب سایت خود هستید.

اگر در حال برنامه ریزی برای بازگرداندن صفحه قدیمی هستید، از ریدایرکت 302 استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید یک صفحه جدید را آزمایش کنید و برخی از نظرات مشتریان را بدون آسیب رساندن به رتبه بندی خود از صفحه اصلی دریافت کنید، می توانید از ریدایرکت 302 استفاده کنید.

چگونه هر دو ریدایرکت SEO را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هنگامی که از 301 استفاده می کنید، Google صفحه قدیمی را از فهرست خود حذف می کند و بیشترین ارزش (نسبت پیوند) از آن صفحه به صفحه ی جدید منتقل می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که هر زمان که یک صفحه را از یک URL به یک آدرس دیگر حرکت می دهید، زمان می برد تا موتورهای جستجو متوجه آن تغییر شوند و هرگونه تاثیر بالقوه / تغییر در رتبه بندی به همان نسبت زمان می برد.

اگر ریدایرکت 302 به درستی استفاده شود، به SEO شما آسیب نمی رساند.

هنگامی که این نوع تغییر مسیر را انتخاب می کنید، صفحه اصلی در ایندکس Google باقی می ماند و هیچ ارزشی (صفت پیوند) به URL جدید منتقل نمی شود، زیرا گوگل می داند که این تغییر موقت است. بنابراین شما هر رتبه بندی، ترافیک و ... آن صفحه را ممکن است حفظ کنید.

زمانی مشکل به وجود می آید که افراد تفاوت بین دو را نمی دانند و برای هدایت دائم یک سایت ریدایرکت 302 را انتخاب می کنند.

از این رو مهم است که تفاوت بین 301 و 302 را درک کنیم، و بدانیم چه زمانی باید از هر دو استفاده کنیم.

 

چگونگی پیاده سازی ریدایرکت

به گفته گوگل، به منظور "پیاده سازی ریدایرکت 301 برای وب سایت هایی که در سرورهای آپاچی میزبانی می شوند، شما باید به فایل .htaccess سرور خود دسترسی داشته باشید."

اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، از Apache Tutorial و راهنمای Rewriting URL کمک بگیرید. اگر سرور شما در Apache اجرا نگردد، مجبور خواهید شد که با میزبان خود تماس بگیرید.

اگر سایت شما با استفاده از وردپرس پیاده سازی شده است، شما می توانید از پلاگین های زیر استفاده کنید. این پلاگین ها در نظر گرفته شده اند تا تغییر مسیر را به آسانی انجام دهید.

برخی از پلاگین های مفید عبارتند از:

 

      Redirection: این پلاگین برای ریدایرکت 301 و خطای 404 در نظر گرفته شده است.

     Simple 301 Redirects : این پلاگین فقط برای ریدایرکت 301 کار می کند.

     SEO Redirection : این افزونه به کاربران کمک می کند هر دو هدایت 301 و 302 را ایجاد کنند.

 

یادداشت جانبی برای خطای 404

خطای 404 به قدری مهم است که باید مختصرا در یک مقاله در مورد تغییر مسیرها ذکر شود، زیرا این یک خطای رایج است که می تواند روی SEO تاثیر بگذارد.

404 در واقع یک ریدایرکت نیست، اما یک کد خطا است به معنی "یافت نشد".

خطای 404 زمانی رخ می دهد که یک صفحه وب از یک سایت و سرور حذف شود، اما لینک به صفحه همچنان باقی بماند.

هنگامی که یک کاربر روی لینک کلیک کند یا آن را تایپ کند، به یک پیغام خطا 404 "صفحه یافت نشد" هدایت می شود. این به طور بالقوه می تواند تاثیر منفی بر عملکرد سئو شما داشته باشد، زیرا تجربه کاربری ایده آل را فراهم نمی کند.

برای مشتریان شما خسته کننده است که به یک صفحه مرده به برسند. این جایی است که استفاده از ریدایرکت 301 و 302 به میان می آید، زیرا آنها می توانند خطاهای صفحه یافت نشد را حل کنند.

برای پیدا کردن خطاهای 404، به سادگی به Google Search Console وارد شوید و به قسمت «coverage» بروید.

این قسمت به شما امکان می دهد که بر روی قسمت 404 کلیک کنید و تمام URL هایی که این خطاها را ایجاد می کنند شناسایی کنید. توصیه می شود این گزارش را به طور منظم بررسی کنید و تنظیمات مناسب را در صورت امکان انجام دهید.

 

نتیجه گیری

ریدایرکتی را انتخاب کنید که به اهداف مورد نظر شما نزدیک تر است.

در مورد تفاوت های انواع ریدایرکت مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که برای هدف مورد نظرتان از تغییر مسیر صحیح استفاده می کنید.

اگر از ریدایرکت 302 با انتظار اینکه تغییرات موقت باشد استفاده می کنید، و بعدا می خواهید تغییر دائمی شوند، مطمئن شوید که ریدایرکت از 301 به 302 تغییر کند.

سرانجام رتبه بندی خود را نظارت کنید تا اطمینان حاصل کنید که Google قادر به ایندکس صفحات جدید شما است و شما خطایی را ایجاد نکرده اید که رتبه بندی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: