Meta Description چیست ؟ چگونه یک توضیحات متای مناسب بنویسیم ؟

طراحی سایت در مشهد

Meta Description یا توضیحات متا یک ویژگی HTML است که خلاصه ای از یک صفحه وب را ارائه می دهد و به توصیف صفحه شما کمک می کند. این قطعه متن ممکن است در نتایج موتور جستجو زیر عنوان وب سایت شما نشان داده شود ، اگرچه گاهی اوقات ، موتورهای جستجو به جای آن ، قطعه ای از متن را از نسخه اصلی صفحه بیرون می کشند. موتورهای جستجو مانند Google اغلب متا توضیحات را در نتایج جستجو نمایش می دهند که می تواند بر نرخ کلیک تأثیر بگذارد.

موتورهای جستجو می گویند هیچ مزیت رتبه بندی مستقیم از توضیحات متا وجود ندارد - آنها از آن در الگوریتم رتبه بندی خود استفاده نمی کنند. اما یک مزیت غیرمستقیم وجود دارد: Google از نرخ کلیک (CTR) به عنوان راهی برای بررسی اینکه آیا نتیجه خوبی دارید استفاده می کند. اگر افراد بیشتری روی نتیجه شما کلیک کنند ، Google شما را نتیجه خوبی می داند و - براساس موقعیت شما - شما را در رتبه بندی بالاتر می برد. به همین دلیل بهینه سازی توضیحات متا مانند بهینه سازی عناوین شما بسیار مهم است.

توضیحات متا

 

مشخصات یک توضیحات متا خوب

با توجه به تحقیقاتی که وب سایت yoast.com در مورد توضیحات متا انجام داده و همچنین تجربه تیم طراحی سایت مشهد، به این لیست رسیدیم. در اینجا عناصری وجود دارد که برای ایجاد یک توصیف متا خوب نیاز دارید:

 

1. طول آن تا 155 کارکتر باشد

طول مناسب واقعاً وجود ندارد. این به پیامی که می خواهید منتقل کنید بستگی دارد. برای انتقال پیام باید فضای کافی را اختصاص دهید ، اما سعی کنید طول آن را کوتاه نگه دارید. با این حال ، اگر نتایج جستجو را در Google بررسی کنید ، بیشتر نمونه هایی از 120 تا 156 کارکتر را می بینید.

متأسفانه ، ما نمی توانیم آنچه Google در نتایج جستجو نشان می دهد کاملاً کنترل کنیم. بعضی اوقات تصمیم می گیرد توضیحات متا را نشان دهد و گاهی بعضی از جملات نسخه شما را می گیرد. در هر صورت ، بهترین شرط شما کوتاه نگه داشتن آن است. به این ترتیب ، اگر Google تصمیم بگیرد متای توصیفی را که نوشتید نشان دهد ، به طور کامل نشان داده می شود.

 

2. از کال تو اکشن استفاده کنید و آن را عملی کنید

اگر توضیحات متای دعوت به صفحه را در نظر بگیرید ، نمی توانید این توضیحات متا "استعاره ای مختلط از توصیف سطح صلاحیت موجود نیست ، اما به طور ضمنی بالا است" را به کار ببرید. این توصیف کسل کننده ای است و مردم نمی دانند چه چیزی دریافت خواهند کرد.

مثالی که در تصویر زیر وجود دارد ، نوعی توصیف است که باید در نوشتن آن تلاش کنید. فعال ، انگیزه دهنده و مستقیماً به شما خطاب می کند. شما فقط می دانید که اگر روی پیوند کلیک کنید چه چیزی دریافت می کنید!

 

3- فراخوان برای اقدام را شامل کنید

"سلام ، ما فلان محصول جدید را داریم و شما آن را می خواهید.برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید!" این با آنچه در مورد صدای فعال گفتم همپوشانی دارد ، اما می خواستم بر آن تأکید کنم. توضیحات متا متن فروش شماست. در این حالت ، "محصولی" که می خواهید بفروشید صفحه ای است که پیوند داده شده است. دعوت نامه هایی مانند بیشتر بیاموزید ، اکنون آن را دریافت کنید ، به صورت رایگان امتحان کنید، مفید است و ما نیز از آنها استفاده می کنیم.

 

4- از کلمه کلیدی تمرکز خود استفاده کنید

اگر کلمه کلیدی جستجو با بخشی از متن موجود در توضیحات متا مطابقت داشته باشد ، Google تمایل بیشتری به استفاده از آن و برجسته کردن آن در نتایج جستجو دارد. با این کار پیوند به سایت شما جذابیت بیشتری خواهد داشت. Google بعضی اوقات مترادف ها را برجسته می کند. در مثال زیر ، هر دو جایزه اسکار و اسکار برجسته شده اند. تأکید بر نتیجه گرفتن نتایج شما می تواند باعث برجستگی بیشتر آنها شود.

 

5- مشخصات را در صورت امکان نشان دهید

اگر محصولی برای فن آوری در اختیار دارید ، خوب است که به مشخصات فنی بپردازید. به عنوان مثال ، شما می توانید سازنده ، قیمت ، مواردی از این دست را وارد کنید. اگر بازدید کننده به طور خاص به دنبال آن محصول است ، به احتمال زیاد مجبور نخواهید شد آنها را متقاعد کنید. مانند مثال زیر. ساعت می تواند به تناسب اندام کمک کند؟ برای من ثبت نام کنید ، این همان چیزی است که لازم بود بدانم. توجه داشته باشید که برای بهینه سازی نتیجه خود ، باید روی غنی سازی قطعه تلاش کنید.

 

6. اطمینان حاصل کنید که با محتوای صفحه مطابقت دارد

این مورد مهم است. Google متوجه خواهد شد که آیا از توضیحات متا برای فریب بازدیدکنندگان برای کلیک کردن استفاده می کنید. در صورت انجام این کار حتی ممکن است شما را جریمه کنند. اما جدا از این ، توصیفات گمراه کننده احتمالاً نرخ پرش شما را افزایش می دهد. فقط به همین دلیل ایده بدی است به همین دلیل باید توضیحات متا با محتوای صفحه مطابقت داشته باشد.

 

7. آن را منحصر به فرد کنید

اگر توضیحات متای شما همانند توضیحات سایر صفحات باشد ، تجربه کاربر در Google مختل می شود. اگرچه عناوین صفحه شما ممکن است متفاوت باشد ، اما به نظر می رسد همه صفحات یکسان هستند زیرا همه توضیحات یکسان دارند. بهتر است به جای ایجاد توضیحات متنی تکراری ، آن را خالی بگذارید. Google یک قطعه از صفحه حاوی کلمه کلیدی مورد استفاده در پرس و جو انتخاب خواهد کرد.

 

پیشنهاد می شود مقاله 6 اشتباه در نوشتن Meta Descriptions را بخوانید.

 

3 دلیل برای اینکه هنوز باید از توصیفات متا استفاده کنید

بیشتر سئوکاران ممکن است این سوال را داشته باشند که "اگر توضیحات متا در الگوریتم رتبه بندی حساب نمی شوند ، چرا باید از آنها استفاده کنم؟" پاسخ به آن ساده است. دیگر از آنها به عنوان عامل رتبه بندی فکر نکنید و به عنوان عامل تبدیل به فکر بپردازید. در اینجا برخی از دلایل مهم وجود دارد که می توانید توضیحات متای خود را در وب سایت خود از جمله صفحه اصلی ، صفحات داخلی ، پست های وبلاگ و غیره در ذهن داشته باشید.

 

دلیل 1: کلمات کلیدی بولد در نتایج جستجو

حتی اگر کلمه کلیدی مورد استفاده شما در توضیحات متا در رتبه بندی جستجو کمکی نکند ، باز هم ممکن است در جلب توجه جستجوگران کمک کند. وقتی کسی کلمه کلیدی یا عبارتی خاص را جستجو می کند ، در هرجایی که ظاهر شود ، در نتایج جستجو پررنگ می شود. بنابراین اگر آن کلمه کلیدی را هدف قرار داده اید ، می خواهید برجسته شود. در این مجموعه نتایج برای موتور جستجو ، کدام یک از نتایج به دست شما می رسد؟

این نشان می دهد که چرا باید عبارت برتر کلمه کلیدی شما در عنوان SEO و متا توضیحات شما باشد! شما نمی خواهید در این لیست نتیجه ای باشید که هیچ کلمه کلیدی پررنگ برای آن جستجو نداشته باشد. بنابراین مطمئن باشید که متا توضیحات شما از کلمات کلیدی مورد نظر شما استفاده می کند و به گونه ای نوشته شده است که جستجوگران را ترغیب می کند بر روی آن نتیجه کلیک کنند.

توضیحات متا

 

دلیل 2: شبکه های اجتماعی برتر از آن استفاده می کنند

هر زمان که صفحه ای را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا LinkedIn به اشتراک می گذارید ، هر سایت یا توضیحات متا یا جمله اول یا دوم پست را به عنوان توصیف برای نشان دادن در اشتراک به کار می برد. توضیحات متا معمولاً به طور کامل نشان داده می شود ، در حالی که در پایان جمله یا دو جمله آخر پیام شما با […] قطع می شود. می توانید توضیحات را برای Facebook و LinkedIn ویرایش کنید ، همه کسانی که صفحه شما را به اشتراک می گذارند این کار را نمی کنند.

این بدان معنی است که اگر یکی دو جمله اول صفحه شما آن را به خوبی جمع بندی نکند ، افرادی که این اشتراک را می بینند ممکن است این نکته را از دست بدهند. از این رو ، اگر می خواهید صفحه شما بیشترین کلیک را در شبکه های اجتماعی داشته باشد ، ایجاد یک توضیحات متای قوی را که باعث تشویق کلیک می شود ، همانند نتایج جستجو در نظر بگیرید.

 

دلیل 3: شبکه های نشانه گذاری اجتماعی از آن استفاده می کنند

بسیاری از شبکه های نشانه گذاری اجتماعی نیز از توضیحات متا به عنوان توضیحات صفحه در شبکه خود استفاده می کنند.

چند نمونه از شبکه هایی که شامل توضیحات متا هستند عبارتند از: Digg ، BizSugar و My SEO Community. در مورد هر شبکه نشانه گذاری / رای گیری اجتماعی ساخته شده روی سیستم Pligg CMS نیز ابتدا از توضیحات متا استفاده می شود. در حالی که می توانید توضیحات را در این شبکه ها ویرایش کنید ، نمی توانید روی اینکه دیگران صفحه های شما را ارسال می کنند حساب کنید. بعلاوه ، اگر مجبور نیستید توضیحات را ویرایش کنید ، اگر صفحات خود را ارسال می کنید کمی کار برای خود پس انداز می کنید.

 

چگونه می توان توضیحات متا را در صفحات خود گنجانید

اگر از وردپرس استفاده می کنید ، خوش شانس هستید. توضیحات متا را می توان با استفاده از پلاگین های ساده (و رایگان) مانند All in One SEO Pack به راحتی به محتوای خود اضافه کنید. فقط آن را نصب کنید و در هر صفحه / پست به دنبال جعبه جزئیات SEO باشید که از شما عنوان SEO اختصاصی ، توضیحات متا و سایر اطلاعات را می خواهد. جزئیات SEO صفحه اصلی را می توان در بخش تنظیمات اصلی افزونه اضافه کرد. در سایر تم ها و سیستم عامل ها ممکن است گزینه های SEO در نظر گرفته شده باشد - در غیر این صورت ، به جستجوی پلاگین ، افزونه یا برنامه افزودنی وب سایت و پلت فرم SEO بپردازید.

 

نمونه کد توضیحات متا meta description

<head> 

          <meta name="description" content="متن توضیحات متا اینجا قرار می گیرد.">

</head>

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: