6 نکته برای خوانا بودن متن در طراحی وب سایت - قسمت دوم

طراحی سایت در مشهد

4. هماهنگی لبه ها در ترازبندی

در عناصر متن، شما می توانید متن را چپ چین، راست چین، یا وسط چین تنظیم کنید.
تراز صحیح را انتخاب کنید

متن تراز راست در متن های فارسی استاندارد طلایی است. از متن وسط چین یا چپ چین برای بدنه جلوگیری کنید. در حالی که متن وسط چین می تواند به خوبی برای عناوین،  مناسب باشد، خواندن بیش از چند خط از آن دشوار است. به این دلیل که محل شروع هر خط متن تغییر می کند، به این معنی که خوانندگان باید جستجو کنند تا ابتدای هر خط را پیدا کنند.

خواندن متن راست چین از متن وسط چین آسانتراست، زیرا هر خط از همان نقطه شروع می شود. در متن وسط چین، خواننده باید ابتدای هر خط را جستجو کند.

تراز بندی متن شما می تواند پاراگراف های بسیار منظم و یکنواخت را ایجاد کند. اما بسته به متن شما، گاهی اوقات کلمات ممکن است غیر طبیعی به نظر برسند .


لبه چپ متن را مرتب کنید

اگر تنظیمات نوع و سایز فونت یک عنصر متن را تنظیم کرده باشید، ممکن است متوجه شوید که حتی اگر راست چین هم باشد، سمت چپ کمی بهم ریخته است. به طور معمول این اتفاق می افتد به این دلیل که متن کپی و جا به جا شده است و حاوی قسمت هایی در متن است که شما واقعا نمی توانید ببینید. اگر این اتفاق می افتد شما می توانید با حذف این فضاهای اضافی به صورت دستی آن را تعمیر کنید:
 

5. اندازه فونت

اگر بینایی واقعا خوب داشته باشید، یک لحظه به عقب بروید، سپس بلافاصله برگردید و اندازه فونت را در وب سایت خود بررسی کنید. چیزی که به نظر شما کاملا طبیعی است می تواند برای بسیاری از خوانندگان ناخوشایند باشد .

یک قاعده ی معمولی که در وب مشاهده می کنید این است که متن خود را حداقل 11 نگه دارید. اما به یاد داشته باشید که این شماره کاملا وابسته به فونت مورد استفاده شما است.

6. نوع فونت

با انتخاب بیش از 600 فونت گوگل، چگونه فونت مناسب را انتخاب کنیم؟ در اینجا یک دستورالعمل اصلی وجود دارد:

    عنوان ها: یک فونت "سرگرم کننده" را انتخاب کنید. از آنجا که سرفصل ها به صورت بزرگ و کلمات کوتاه، به کار می روند، می توانید فونت هایی را که برای خواندن کمی دشوار است، اما باعث ایجاد علاقه های بصری می شوند استفاده کنید.

    متن پاراگراف / متن بدنه: یک فونت ساده را انتخاب کنید. فونت هایی که طراحی شده اند تا روی یک صفحه خوانده شوند تا تجربه خواندن صاف و آسان را در پاراگراف ها و در اندازه های کوچک فراهم کنند. گزینه های خوبی هستند.

    منو(نویگیشن)": شما می توانید یکی از دو فونت اول خود را در اینجا استفاده کنید یا فونتی را انتخاب کنید که دو فونت دیگر را تکمیل کند. منوها باید به راحتی خوانده شوند.

 

 

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: